5 Şubat 2015 Perşembe

Sevgililer Gününün Anlamı

Merhaba Renkli Sipariş dostları,

14 Şubat Sevgililer Günü bir çok ülkede kutlanan özel bir gündür ve takvim yaprakları o tarihe yaklaştıkça herkesin içindeki heyecan daha bir farklılaşır. İnsanlar eşlerine, sevgililerine, sevdiklerine bu günün ruhu ile özdeşlenen, sevgilerini anlatan ufak sürprizler yapar, hediyeler verirler. Hatta o gün tüm dünya'da evlilik tekliflerinde bile artış olmaktadır.

Peki, 14 Şubat'ı kutluyoruz ama anlamını, tarihçesini biliyor muyuz?


Kırmızı Kalpli  12'li Mandal SetAslında araştırma yaptığınız zaman 14 Şubat için yüzlerce hikayeye rastlayabilirsiniz fakat hemen hemen en çok kabul gören hikaye Aziz Valentine'nin hikayesidir.
Eski Roma'da 15 Şubat Lupercalia Bayramıydı ve bu bayramın arifesi olan 14 Şubat resmi tatildi. Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Gençler sadece bu bayram süresince birbirlerinin partneri oluyorlardı. Hangi genç kadının hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıtlara yazıp kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek hangi kızın ismi yazıyorsa, o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler, genellikle bayram bitince sonlanırken, bayram süresinde birbirine âşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu. 


İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun en büyük problemi; ordusu için savaşacak asker bulamamaktı. Bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. 
Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü. 

Dekoratif Mini Kalp Ağaç
469'da Papa bu gayri-Hıristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazılıydı. Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seramoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hıristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. 
Milattan sonra ilk yüzyıllardan beri her yıl şubat ayının 14′ünde kutlanan Sevgililer Günü’nün başlangıcı ile ilgili o günden günümüze kadar gelmiş çeşitli efsane ve hikayeler var. Bazı kaynaklara göre bu özel günün kutlanma sebebi Hıristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış.

Efsanenin başka bir yönü ise Aziz Valentine’nin İmparator Claudius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgili. Claudius Valentine’i emirlerine uymadığı ve kendisine başkaldırdığı için tutuklatıp öldürdü. Bu olaydan 226 yıl sonra 496′da Papa Gelasius Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14′ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Ayrıca Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde "hoşlanılan kişi veya sevgili" anlamlarında da kullanılır.

"Aziz Valentine Günü" yani 14 Şubat Sevgililer Günü, günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir.